Choroby

Go down

Choroby Empty Choroby

Pisanie by Administrator Czw Wrz 10, 2015 2:47 pm

Hipotermia
Opis: Dotyczy jedynie stworzeń stałocieplnych. Nie jest chorobą samą w sobie, lecz efektem przebywania w bardzo zimnym otoczeniu. Wyziębienie może nastąpić nagle lub stopniowo, zależnie od warunków. Gdy temperatura ciała drastycznie spada, można zaobserwować tzw. "gęsią skórkę", skóra jest blada, a wargi sine. Zarówno tętno jak i oddech są wyraźnie przyspieszone, występują również dreszcze, może się pojawić dezorientacja i niepokój. Stopniowo osłabia się całe ciało, ustanie dreszczy sugeruje już poważne stadium wyziębienia. Postać traci siły wpierw w członkach najbardziej oddalonych od tułowia. Występuje utrata czucia, drętwienie mięśni oraz niekontrolowane skurcze. Od strony psychicznej "chory" może miewać zaburzenia świadomości, być apatyczny lub nawet utracić poczucie czasu. Objawy te będą się nasilać wraz z utratą ciepła. Może to doprowadzić do całkowitej utraty świadomości, znacznego spowolnienia pracy serca (serc) i - w efekcie niedotlenienia - do śmierci.
Leczenie: Polega przede wszystkim na sprawnym udzieleniu pierwszej pomocy. Należy pamiętać, by w żadnym wypadku nie zmuszać wychłodzonego do nadmiernego poruszania się, nie rozcierać kończyn ani skóry, a także nie podawać alkoholu. Ogrzewanie musi odbywać się w sposób łagodny, zwykle trwa kilka godzin. Poszkodowanego należy przenieść w suche, ciepłe i dobrze wentylowane pomieszczenie, zapewnić mu źródła umiarkowanego ciepła, a jeśli jest przytomny można również podać ciepłe, słodkie napoje. W przypadku mokrych ubrań należy je zdjąć, ale tylko jeśli objawy są łagodne. W cięższych przypadkach może być to ryzykowne. Ofiarę hipotermii, która straciła przytomność, często ciężko jest odróżnić od trupa. Resuscytację w tym przypadku rozpoczyna się od trzyminutowego sztucznego oddychania.

Grypa
Opis: Choroba przenoszona drogą kropelkową, zwykle występuje w postaci miejscowych epidemii lub szybko się w nie przeradza. Rozwija się gwałtownie, szybciej niż przeziębienie, a objawy występują bardzo szybko. Najsilniejsze zwykle utrzymują się 3-4 dni, przy czym nie należy do nich nieżyt nosa. Do objawów grypy należą: wysoka gorączka, która utrzymuje się kilka dni i której mogą towarzyszyć dreszcze; bóle mięśni, stawów i głowy, przy czym ostatnie często połączone są z bólem oczu i światłowstrętem; ból gardła i suchy kaszel, stopniowo przechodzący w wilgotny; ogólne uczucie zmęczenia utrzymujące się dość długo oraz brak apetytu.
Leczenie: Zwykle trwa od jednego do dwóch tygodni. Polega głównie na podawaniu leków przeciwgrypowych, ale skuteczne jest również stosowanie ekstraktu z czarnego bzu. Grypa może być niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci.

Tyfus
Opis: Inaczej dur brzuszny, jest ogólnoustrojową chorobą bakteryjną. Źródłem zakażenia może być brudna woda, nieumyte owoce, a także nieczystości wytworu ludzkiego. Charakteryzuje się gorączką, krańcowym wyczerpaniem, bólami brzucha, zaburzeniami myślenia (utrata kontaktu, dezorientacja, omamy i urojenia) oraz różową wysypką w okolicach klatki piersiowej i podbrzusza. Poza tym rozpoznać chorobę można poprzez zaobserwowanie powiększonych węzłów chłonnych szyi i zapalenia spojówek.
Leczenie: Jest niezwykle kosztowne. Walka z tyfusem wymaga użycia antybiotyków i są one jedynym lekarstwem. Wyniszczają naturalną florę bakteryjną, czyniąc organizm nieszczęśnika zupełnie bezbronnym. Pacjent wymaga regularnego nawadniania i specjalnej opieki.

Koklusz
Opis: Znany również jako Krztusiec. Jest to bardzo silnie zakaźna choroba, występująca u dzieci w wieku od 0 do 4 lat. Występuje tylko u hominidów (człowiek, elf, krasnolud itp). Zachorowania mogą wystąpić już w pierwszych tygodniach życia, ponieważ organizm noworodka nie jest zdolny walczyć z pałeczkami krztuścia. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową w czasie kaszlu, kichania, mówienia lub przez kontakt bezpośredni z chorym. Im dłużej nie leczy się objawów, tym są one bardziej uciążliwe i groźne dla zdrowia. Charakteryzują się suchym kaszlem, katarem, dusznością. Napady kokluszu mogą być wywołane podczas pobudzenia emocjonalnego lub fizycznego np. zdenerwowanie. Mogą wstąpić również podczas snu.
Leczenie: Dziecko wymaga leczenia przy pomocy antybiotyków. Powinno dużo przebywać na świeżym powietrzu nawet w zimę. Należy ograniczyć ruch chorego dziecka. Dzieci należy zainteresować zabawą – gdy są zajęte, kaszlą mniej. Dla starszych dzieci bardzo ważny jest też spokój, gdyż niepokój otoczenia udziela się dziecku i wpływa na zwiększenie częstości ataków.

Gruźlica
Opis: Choroba przenoszona przez ssaki zarówno udomowione, jak i dzikie, drogą pokarmową, kropelkową lub przez skórę. Zwykle rozwija się w gruźlicę płucną. Do przeciętnych objawów zalicza się gorączkę z dreszczami i potami nocnymi, zmęczenie, bladość skóry oraz utratę wagi. Charakterystyczne objawy gruźlicy to natomiast bóle w klatce piersiowej i przewlekły kaszel połączony z krwiopluciem. Grozi to zniszczeniem dróg oddechowych i powolnym wykrwawieniem.
Leczenie: Podawane są odpowiednie leki, głównie o działaniu bakteriobójczym. Chory powinien przebywać w czystym, przyjaznym otoczeniu. Ważne jest, by kontynuować terapię systematycznie przez około 7 miesięcy. Zapobiegnie to nawrotom choroby.
Administrator
Administrator
Admin

Male Liczba postów : 144
Join date : 31/08/2015

Karta Postaci
Wiek:
Stan postaci:
Ekwipunek:

https://nivessir.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach