Zioła i przedmioty

Go down

Zioła i przedmioty Empty Zioła i przedmioty

Pisanie by Administrator Sro Wrz 09, 2015 5:06 pm

-ZIOŁA LECZNICZE-

Aloes zwyczajny
Wygląd: Średniej wielkości bylina, dorastająca do 80cm wysokości. Liście są podłużne, sztywne i mięsiste o barwie szarozielonej, u młodej rośliny dodatkowo biało nakrapiane. Ich równe krawędzie pokrywają drobne kolce. Charakterystyczne, żółte kwiaty zebrane są w grona na szczytach długich, brązowych łodyg.
Występowanie: Pustynie i suche stepy.
Działanie: Sok aloesu ma działanie przeciwbólowe i antyseptyczne, przyspiesza gojenie ran.

Krwawnik pospolity (tysiąclist)
Wygląd: Osiąga od 50 do 80cm wysokości, wąska łodyżka jest słabo rozgałęziona, w całości pokryta wełnistym meszkiem. Liście są długie i mocno postrzępione (pierzaste), mogą wyrastać od ziemi lub łodygi. Mają kolor ciemnozielony. Białe albo lekko różowe kwiaty zebrane są w baldachogrona. Krwawnik posiada również żółtawe kłącze.
Występowanie: Łąki, pola uprawne i pastwiska, ewentualnie rzadkie lasy.
Działanie: Ma właściwości antyseptyczne i przeciwkrwotoczne.

Tatarak zwyczajny
Wygląd: Może dorastać nawet do półtora metra na wysokość. Liście wyrastają od grubego kłącza, są sztywne, smukłe i długie o barwie soczysto zielonej. Kwiatostan osadzony jest na wyraźnie niższej łodydze, ma kształt kolby z drobnymi, żółtozielonymi kwiatami.
Występowanie: Brzegi rzek i jezior, nasłonecznione bagna i moczary.
Działanie: Wyciąg z kłącza wykorzystywany jest do leczenia dolegliwości trawiennych, a także przy wypadaniu włosów.

Mięta polna
Wygląd: Średniej wysokości roślina wieloletnia. Łodyga jest gruba i kanciasta, w całości owłosiona. Odrastają od niej jajowate liście ułożone nakrzyżlegle. Fioletowe lub różowe kwiaty są zebrane w kłosy lub główki. Roślina posiada również pełzające kłącze i podziemne rozłogi.
Występowanie: Podmokłe łąki i pola uprawne.
Działanie: Jest używana przy zaburzeniach trawienia, zawiera olejki eteryczne.

Melisa lekarska
Wygląd: Ma około pół metra wysokości. Łodyga jest mocno rozgałęziona, a liście okrągłe lub lekko sercowate. Mają kolor od ciemnej zieleni po zieleń żółtawą, a ich krawędzie są karbowane. Potarte wydzielają charakterystyczny, miły zapach. Niepozorne, jasnożółte kwiatki wyrastają z połączeń liści z łodyżką.
Występowanie: Łąki i rzadkie lasy.
Działanie: Olejek eteryczny z melisy ma szerokie zastosowanie, m.in. uspokaja, zmniejsza bezsenność i stany lękowe, obniża gorączkę i działa przeciwbólowo.

Jemioła
Wygląd: Kształt kulistego krzewu o średnicy około jednego metra. Za pomocą specyficznych korzeni roślina pasożytuje na drzewie. Od zielonych łodyżek odrastają nieduże, podłużne liście o zaokrąglonych końcach i skórzastej powierzchni. Niewielkie, żółtawe kwiaty zebrane są w rozwidleniach gałązek. Jesienią powstają z nich okrągłe, białe "jagody" i utrzymują się przez całą zimę. Jemioła jest rośliną zimozieloną.
Występowanie: Lasy, gaje, pojedyncze drzewa.
Działanie: Wyciąg z pędów i liści obniża ciśnienie krwi.

-ZIOŁA TRUJĄCE-

Tojad mocny
Wygląd: Około półtorej metra wysokości. Łodyga jest naga, gruba i sztywna, a w środku pusta. Nie rozgałęzia się, liście odrastają od niej skrętolegle, są duże i dłoniaste, głęboko ząbkowane. Na szczycie znajduje się grono fioletowych lub granatowych kwiatów o charakterystycznym kształcie.
Występowanie: Górskie łąki, brzegi potoków, kamieniste podłoże.
Działanie: Cała roślina silnie trująca, zwłaszcza korzeń (śmiertelna dawka dla człowieka wynosi 2-5mg doustnie, lecz może wnikać też przez skórę lub rany). Na początku działa pobudzająco, później paraliżuje układ nerwowy. Śmierć może nastąpić przez uduszenie lub zatrzymanie pracy serca.

Pokrzyk wilcza jagoda
Wygląd: Niewielki krzew dorastający do półtorej metra. Łodyga może być zielona, fioletowa lub delikatnie brunatna, w górnych partiach omszona. Liście są duże i jajowate, zaostrzone na końcach. Niepozorne kwiaty osadzone w rozgałęzieniach łodygi i nasadach liści, zwisające, o barwie brunatnej lub fioletowawej. Przekształcają się w błyszczące, fioletowoczarne jagody wielkości wiśni i o słodkim smaku.
Występowanie: Zacienione lasy i ich obrzeża, preferuje wilgotną i żyzną ziemię.
Działanie: Cała roślina zawiera truciznę, w szczególności korzeń i owoce. Śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka to 10-20 jagód, a dla dziecka 3-4. Jako pierwsze pojawiają się pobudzenie i euforyczne halucynacje, następnie przeradza się to w napady szału. Obserwuje się niemożność rozpoznawania otoczenia, światłowstręt i zaburzenia mowy. Ostatecznie dochodzi do utraty przytomności i zgonu przez zatrzymanie oddechu (paraliż układu nerwowego).

Szalej jadowity
Wygląd: Ma nieco ponad metr wysokości. Sztywna łodyga jest naga, pusta i rozgałęziona w górnej części. 2-3-krotnie pierzastosieczne liście posiadają piłkowane krawędzie. Kwiaty są bardzo drobne i białe, zebrane w szerokie, wielokrotne baldachy. Wydzielają charakterystyczny, mysi zapach. Roślina ma kłącze podobne do tataraku, o zapachu pietruszki i słodkim smaku.
Występowanie: Brzegi stawów, podmokłe rowy, torfowiska, szuwary.
Działanie: Cała roślina silnie trująca, w szczególności kłącze i łodyga. Objawy występują do 20 minut po spożyciu - ślinotok, pieczenie w ustach, mdłości i wymioty, rozszerzenie źrenic, drgawki. Może nastąpić utrata przytomności i trudności w oddychaniu, prowadzące do uduszenia.

-SKŁADNIKI I KOMPONENTY NIEROŚLINNE-
...

-PRZEDMIOTY I ARTEFAKTY OBECNE W GRZE-

Amulet Półkrwi
Opis:
Działanie:
Twórca: nieznany
Właściciel: Ksejgaak
Administrator
Administrator
Admin

Male Liczba postów : 144
Join date : 31/08/2015

Karta Postaci
Wiek:
Stan postaci:
Ekwipunek:

https://nivessir.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach